Ne azzal mutasd ki a kutyád iránti szeretetet, hogy folyamatosan eteted, ugyanis ez akár meg is rövidítheti az Ő életét. Töltsetek inkább minőségi időt együtt, hogy minél tovább élvezhessétek egymás társaságát. Szerintem érdemes ezen picit mindenkinek elgondolkodni, mivel a túlsúly számos betegség okozója lehet, így az életminőség romlásához vezethet. A legjobb, ha kicsi odafigyeléssel kordában tartod a kilókat, ha pedig túlságosan felszaladt a mérleg nyelve, akkor állatorvos segítségével vissza lehet állítani az ideális állapotot, mert akár csak nálunk embereknél a kutyáknál is veszélyes a hirtelen fogyás. Tegyél érte, hogy kedvenced hosszú és nem mellesleg boldog életet éljen! Kutyázz tudatosan!
Na de honnan is tudhatod, ha kutyád túlsúlyos? Nos 3 paraméter van, amivel gyorsan leellenőrizhetetlen, hogy a ti esetetekben mi a helyzet.
Az első indikátor az a bordák láthatósága/tapinthatósága. Ha mozgás közben az utolsó 2 borda látható(nagy bundájú kutyagazdik pechetek van…nekem is😅), az az ideális, ha ennél több az sem jó (ez picit már az alultápláltság jele), azonban ha egy bordaívet sem pillantasz meg az már minden bizonnyal az elhízás egyik jele.
A második dolog amit megfigyelhetsz az a hasvonal íveltsége. Ideális esetben a mellkas lejjebb helyezkedik el és felfelé ível a lágyék irányába. Ha egyáltalán nincs meg ez az ív vagy csak nagyon minimálisan(mondjuk egy vonalban van az egész alhas) az szintén elgondolkodtató és érdemes egy picit csökkenteni a napi kaja adagot vagy növelni a testmozgást.
A harmadik paraméter, amit megvizsgálhatsz pedig a gerinc vonala, illetve a medencecsontok tapinthatósága. Itt is az mondható el, hogy az lenne az előnyös, ha a kezedet végig húzva a kutyád hátán érezned kellene picit a csigolyákat illetve a medence csontot is ki tudd tapintani. Ha egyáltalán nem érzed, akkor szintén át kell gondolni az életmódot és valamin érdemes változtatnod.
Nos, miután ezeket lecsekkoltad és úgy ítéled meg, hogy “pont jó” kedvenced állapota a súlyát tekintve, nincs is más dolgod, mint fenntartani ezt az állapotot.
Hogy hogyan? Nagyon egyszerű.
Mozogjatok rendszeresen és figyelj a bevitt kalóriákra.
Ez esetben viszont kitérnék néhány csapdára, ugyanis a mozgás témaköre talán objektívebben körülhatárolható. Napi szinten fél óra közös intenzív aktivitás (pl. intenzív séta, futás, biciklizés, labdázás stb. ) szerintem mindenki esetében a minimum mércét kellene, hogy üsse (kivéve persze kölyök és beteg kutyát, illetve ide sorolnám az idősebbeket is).
Viszont sokszor nem vagyunk tisztában azzal, hogy a fő étkezések közötti tréningek során kapott extra jutalomfalat vagy az asztal mellől lepotyogó csemegék nagyban hozzájárulhatnak az elhízáshoz. Szerintem ez pont olyan, mint aki egész nap csipeget valamit, nem tűnik fel, hogy mennyit eszik egy nap, de egy idő után valószínűleg fel fog szaladni néhány plusz kiló. Úgyhogy próbálj meg erre is nagyon odafigyelni, hogyha mondjuk már tréningeztek (és kapott egy csomó jutit), akkor vegyél vissza picit a vacsi adagjából és így biztosan nem lesz gond. Emellett próbálj meg olyan jutalomfalatot és rágcsálnivalót választani, amelyek nincsenek tele szénhidráttal, annál inkább hússal vagy zöldséggel.
NAGYON FONTOS! ha túlsúlyos a kutyád mindenképpen konzultálj az állatorvosoddal mielőtt nekikezdenéd drasztikusan lecsökkenteni az adagját vagy hirtelen nagyobb mozgásnak tennéd ki. Ugyanis ez nem hogy használ, hanem inkább árt Neki, megterhelő nem csak az izületek, de az egész szervezet számára! Úgyhogy csak okosan!
Ha esetleg ezen pontok betartása ellenére sem tudod kutyusod súlyát az ideális skálán belül tartani, mindenképpen keresd fel az állatorvosod, hogy nem áll- e a háttérben valamilyen betegség mondjuk pajzsmirigy alulműködés vagy bármi más!
Pacsi🐾