Rendelj 15.000 forintért és mi álljuk a szállítás díját.

Tengerparti kempingezés kutyával

olvasási idő: 9 perc

Ha esetleg Te is azon gondolkozol, hogy magaddal viszed szőrös barátodat a nyaralásra és kempingezés mellet döntesz, akkor jó helyen jársz. Fontos, hogy kellő felkészültséggel vágjatok bele, mert könnyen stresszes lehet ez az egyébként egy kellemes kikapcsolódásnak ígérkező egyben kalandos kiruccanás. Szeretném részletezni, hogy milyen fontos dolgokat gondolj át mielőtt meghoznád a döntést, milyen feladatokat jó ha tud a kutyusod és persze lesz még horvátországi kemping ajánló is a poszt végén valamint egy csekk-listát is összeállítottam, hogy tutira ne hagyj otthon semmit.

Mi már mondhatni rutinos kempingezők vagyunk. Én már pici korom óta (igazából nem is emlékszem mióta, úgyhogy az már tényleg régen volt) kempingezés keretein belül élvezem a nyári pihenőidőt. A helyzet adott volt, hogy az évek során nem akartuk kihagyni belőle a szőrösőket sem, mivel tudjuk, hogy mennyire élvezik. Azonban be kell valljam, hogy azért nem minden kutyának (és gazdának) való.

Első lépés, hogy alaposan átgondold, nektek való-e a kempingezés.

 

Úgy gondolom, hogy egy jól szocializált kutyával egyértelműen igen lehet a válasz. Na de mit is jelent a jól szocializáltság? Ez végül is egy eléggé szubjektív dolog (mint sok minden a kutyázásban). Sokan elfogultak vagyunk a saját kutyánkkal szemben, így fontos, hogy tényleg racionális döntést hozzunk, ha kellemesen akarjuk mindannyian érezni magunkat az út során. 4 dolgot mindenképpen kiemelnék, amely segít a döntésben.

    • Mivel valószínűleg nem a szomszéd városba fogtok menni, így fontos, hogy jól bírja az utazást a kutyád. Számomra ez azt jelenti, hogy le tudjon pihenni, akár aludjon is, ne sírjon, remegjen, különben szegénynek már az első néhány óra is egy rémálom lesz. Ha megérkeztek a célba, akkor pedig készülj fel, hogy főszezonban rengeteg inger fog titeket fogadni.
    • Mivel feltehetően kutyabarát kempinget választottál, így nagy valószínűséggel számtalan kutyás lesz rajtad kívül, különböző szocializáltsággal(mert nem mindenki olyan tudatos, mint te 🙂 ). Emellett gyerekek, bicikli, motor, roller, macska, nagy lakóautó és még sok minden más, ezektől könnyen megrémülnek a kutyák. Úgyhogy fontos, hogy ezeket az ingereket jól bírja a kutyád.
    •  Egy agresszív kutyával nem biztos, hogy ez a legideálisabb hely. Ugyanis itt nincsenek falak, hanem jobb esetben egy autó ajtó, de mondjuk a sátor fala nem sokat fog fel ,ha a kutyád elkezd őrjöngeni.
    • Legvégül pedig azt emelném még ki, hogyha elmész valamerre a kutyád is magaddal kell vinned, mert napközben majdnem olyan meleg tud lenni egy sátorban, mint egy zárt autóban, tehát még boxban sem annyira fogod tudni ott hagyni. Így szintén elengedhetetlen, hogy ne okozzon neki problémát, ha mondjuk egy étterembe, bárba ültök be pár órára. 

Ezeket a pontokat mérlegelve már biztosan el tudod dönteni, hogy el tudtok-e menni már most egy ilyen helyre vagy picit vársz vele és rátréningezed a kutyusodat, akár egy oktató segítségével, mert egyébként egy hatalmas élmény ez a fajta kikapcsolódás a természetben.

Kemping elfoglalása

Miket tudjon a kutya? Milyen feladatokat taníts meg neki mindenképp nyaralás előtt?

  • Tudjon pihenni. Véleményem szerint ez az egyik legfontosabb. Mint már korábban írtam rengeteg inger fog titeket körülvenni egész álló nap. Ha nem tudja ezeket a kutyád figyelmen kívül hagyni és folyamatosan készenlétben van, akkor ez rettentően megterhelő lesz számára és a pihenés hiányában az idegrendszere nagyon elfárad. Ennek következtében pedig könnyebben reagál bizonyos szituációkra rosszul, Te meg csak tágra nyílt szemmel vakarod majd a fejedet, hogy ezt most miért csinálja, amit amúgy nem szokott. Tréningezheted otthon (majd ingergazdagabb környezetben) akár egy fekhelyre, akár boxba is, amit magaddal tudsz majd vinni.
  • “Hagyd!” vezényszó. Mivel kint vagytok a természetben, így előfordulnak például olyan rovarok, bogarak, amit nem biztos, hogy meg kellene kóstolnia, mert elég fájdalmas lenne a találkozás ( pl. darázs). Erre egy nagyon szuper megoldás, ha rátréningezed a kutyusod arra, hogy hagyja azt a számodra (és amúgy számára sem) nem kívánatos dolgot.
  • Ismerjen egy-két dinamikus trükköt. Még egy jól szocializált, jó idegrendszerű kutya is megijedhet valami váratlantól. Ilyenkor mind azon vagyunk, hogy valahogy megnyugtassuk vagy kizökkentsük Őt ebből az állapotból. Természetes, hogy nem fogod elkezdeni simogatni, ugyanis ezzel ráerősíthetsz a félelmére. Viszont, ha van 1-2 dinamikus trükk a repertoárjában azt már annál inkább kérheted tőle. Egyrészt elvonod a figyelmét, másrészt a mozgás segít az oldódásban. Így máris sokkal tudatosabban fogod kezelni a helyzetet és persze nem fog váratlanul érni, ha esetleg ez megtörténne, mert már tudod hogyan reagálj.
  • Tanítsd meg rá, hogy ki van kötve. A kempingek megkövetelik, hogy a kutya pórázon kell tartózkodjon, de mi igazából csak a séták során csatoljuk rájuk. Mi alapvetően, ha a parcellánkban tartózkodunk, nem szoktunk rájuk hosszú pórázt tenni, se bezárni őket, mert meg vannak tanítva rá, hogy ne menjenek el, viszont sokaknál látom, hogy azt a megoldást választják. A saját (felelősségteljes! ) belátásod szerint eldöntheted, de ha nem bízol meg benne még annyira, akkor szerintem ne kockáztass, mert elég kellemetlen tud lenni, ha kiront esetleg egy másik sétáló kutyára vagy bicikliző kisgyerekre. Fontos, ha amellett döntesz, hogy kikötöd szintén tréningezd rá, hogy ne ott találkozzon ezzel először. (Egyébként ugyanez vonatkozik a boxra is! )
Pihenni tudni kell!

Milyen korú kutyával vágj bele?

 

Szintén nagyon fontos, hogy nagyon kölyök kutyát semmiképp ne vigyél magaddal. Mindenképp várd meg, hogy meglegyenek a kötelező oltásai. Ha még nincsenek meg a kötelező oltásai könnyen elkaphat bármilyen megbetegedést és ennek akár hosszú távú maradandó tünetei is lehetnek. Inkább legyél türelmes. Megvár titeket az a tengerpart. Egyébként mi Enolát kb. 6 hónapos korában vittük először magunkkal és egyáltalán nem bántuk meg, sőt. Nagyon szépen tudott viselkedni, de ehhez persze kell az előképzettség, a sok tréning, szocializáció, mert azért még csak egy fiatal félig kölyök kutyáról beszélünk fél éves korában.

Kemping etikett

 

Azok, akik szeretik a kempingezést és a szabadban lenni, gyakran barátságosak a kutyákkal, de nem mindig van ez így. Annak érdekében, hogy megmaradjon a béke, és mindenhol a jól nevelt kutya nagykövet lehess mindenképp kövesd ezeket a kemping etikett szabályokat, amelyek rád és kutyádra vonatkoznak. 

    • Szedd fel a kakit! Talán a legfontosabb dolog a kempingetikettben, bár remélem, hogy ezzel nem mondtam új dolgot.
    • Tartsd csendben a kutyád! Ha kutyusod inkább az a típus, aki minden rezzenésnek hangot ad, akkor mindenképpen próbálj meg inkább egy olyan parcellát választani, amely picit távolabb van a szomszédoktól. Ha nem tudsz ilyet, akkor érdemes előtte tréningezni arra, hogy csendben tudjon maradni.
    • Ne hagyd a kutyád felügyelet nélkül!
    • Minimalizáld a szociális interakciókat! Nem mindenki szereti a kutyákat így azt tartsd tiszteletben. Ne engedd mindenkihez oda, aki épp a közelben jár.

Miután racionálisan mérlegelted az előzőeket már biztosan tudod, hogy igen-e a válasz. 

Ha belevágsz, akkor érdemes jól felkészülni arra a néhány napra, vagy akár hétre, ami rátok vár. Én picit megszállott listaíró vagyok és ilyenkor ez még fontosabb, hogy ne érjen titeket váratlan meglepetés.

Kemping ajánló kutyával

 

Általában, ha valami jól bevélik, akkor nem szívesen váltunk, így volt ez ezzel a 2 kempinggel is, ahova évek óta járunk vissza. 

Camping Village Simuni

Legalább már négyszer itt töltöttük a nyári vakációt. Anno hosszas keresgélés után döntöttem emellett a kemping mellett. Elhelyezkedés szempontjából Pag szigeten található, amit komppal és hídon is meg lehet közelíteni. Fontos volt, hogy kutyabarát legyen a strand is nem csak a kemping. Elmondható, hogy egyáltalán nem okozott csalódást, mert gyönyörű maga a kempingrettentő igényesVannak külön kutyás zuhanyzók, így kényelmesen lehet őket zuhanyozni a strandolás után. Elég nagy területen helyezkedik el a kemping, így 2 kijelölt kutyás strandja is van, ami már a legutóbbi évben kicsit zsúfolt volt számunkra, mivel nagyon sok kutyás volt. Több étterem is van a kemping területén belül, különböző nemzetiségű konyhák, amelyek természetesen mind kutyabarát helyek és így kezelik a pincérek is őket, nem fintorognak egyáltalán. A strandról annyit fontosnak tartok megemlíteni, hogy apró kavicsos, így az érzékenyebb tappancsú kutyusoknak mindenképpen javaslom a kutyacipőt. Nálunk Artúrnak egyáltalán nem bírta tavaly a tappancsa, így sajnos 2 nap után kényszerpihenőre kellett fognunk, mert annyira kikezdte a lábát a kavics és a sós víz. Viszont Enolának semmi ilyen problémája nem volt, de persze ő nem is annyira vízbe ugrálós, mint Artúr. Úgyhogy ennek függvényében is mérlegelni kell a helyválasztást. Talán ezt a kempinget inkább azoknak javasolom, akik a passzív pihenést preferálják, mert itt egész nap henyélhetsz kutyusoddal a parton, vannak kihelyezve amúgy napozó ágyak (ingyen) illetve napernyők is, de mivel sokan szoktak lenni, így ezt már kora reggel le kell foglalni egy törcsivel vagy bármivel, hogy legyen napközben helyetek.

A kempinget ezen a linken tudod csekkolni.

San Marino Camping

Ebben a kempingben már szerintem 15-ször biztos voltam, tavaly pedig elvittem magammal a kutyákat is. Rab szigeten helyezkedik el, Lopár városában. Kevés homokos tengerpart van Horvátországban, de ennek a kempingnek homokos partja van. Egyszerűen imádjuk. Bár így a sátorban is gyorsan ki tud alakulni egy kisebb sivatag, erre érdemes felkészülni. A szigetet csak komppal lehet megközelíteni, így ez növelni fogja az árat. Itt nincsen kijelölt kutyás strand, de ettől függetlenül nagyon sokan strandolnak kedvenceikkel, jellemzően a kora reggeli órákban (9-10-ig ) illetve késő délután (5-től). Napközben is sok gazdi leviszi a kutyáját a partra, ahogy láttam, de mi inkább olyankor a kempingező helyünknél vagyunk, mert a homok rettentő forró tud lenni napközben, illetve akkor már nekem túl zsúfolt a part és nem szívesen viszem be a sok ember közé őket, ezzel figyelembe véve, hogy nem mindenki olyan kutyabolond. Van itt is kijelölt kutyás zuhanyzó, ahol kényelmesen meg lehet fürdetni a strandolás után a szőrösöket. Amit imádok ebben a helyben, hogy fel lehet kirándulni az öblöt körülölelő dombra. Másik programlehetőség, ha suppal indultok el valamerre, sok kisebb sziget, öböl van a környéken, ahova mondjuk át lehet evezni és az egész nap csak a tiétek, viszont ezek már nem homokos partok. Ha ezt választjátok kötelező a kutyára a mentőmellény, mert mi tavaly úgy beleborultunk, amikor egy hajó eljött mellettünk, hogy alig győztem kapkodni a kutyákat ki a vízből ( picit para volt, de tanultunk ebből is ). Ebből kifolyólag azt mondom, hogy ezt a környéket az aktívabb pihenés szerelmeseinek ajánlom ( mint amilyenek mi is vagyunk ), akik nem bírnak megülni a fenekükön még a nyaralás alatt sem. Bár mondjuk kutyával aligha lehet ilyet. 

A kempinget ezen a linken tudod csekkolni.

Néhány extra kutyanyaralós tipp, tapasztalat

 
  1. Hasmenés? Készülj fel erre is, mert a sós víz megbolygathatja a pocakot. Én nem hagyom inni a kutyusokat a tengerből, de persze játék közben ez nem mindig kerülhető el. Arra figyelj, hogyha megy a hasa, akkor legyen meg a kellő folyadékpótlás illetve én olyankor adok némi rizst a vacsi mellé. Ez jól bevált módszer nálunk, de ehhez hozzátenném, hogy eddig nem volt egyik kutyának sem olyan extra hasmenése (max 1-2 nap az elején). 
  2. Fürdesd meg fürdés után! Miután kiélveztétek a tenger szépségét mindenképpen zuhanyozd le őt is édes vízzel, hogy elkerüljétek a bőr irritációját. Gondolj csak bele milyen érzés kijönni a tengerből és nem lezuhanyozni…már most is viszket a bőröm 🙂  
  3. Vigyél magaddal extra vizet mindenhova! Részletezzem? 
  4. Élvezd a nyaralást! 🙂

Egy szó mint száz, már tűkön ülök, hogy idén is végre elinduljunk és minden reggelt a tengerparton játékkal és úszással kezdhessünk. Erről készítek majd videosorozatot is, úgyhogy érdemes bekövetned a social media felületeinken @pawsomelifehungary néven találsz meg TikTokon is és Instagramon is. Ha Addig megnéznéd a tavalyi hangulat videónkat, akkor pedig itt megtekintheted.

 

A kempingezés nem való mindenkinek és ezzel nincs is semmi gond. Ha szereted a természetet, nem ijedsz meg 1-2 bogártól vagy attól, hogy minden nap homokot kell sepregetni a hálófülkéből, akkor ne habozz, mert egy életre szóló kalandban lesz részetek.

Shopping Cart
Scroll to Top

Discover more from Pawsome Life Hungary

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

December 24. és január 5. között elmegyünk egy picit pihenni. Rendelni ugyanúgy tudsz, de a csomagodat csak január 6-án fogjuk tudni elküldeni neked!