Rendelj 15.000 forintért és mi álljuk a szállítás díját. 🚚

olvasási idő: 10 perc

Mielőtt arra adná a család a fejét, hogy egy négylábúval bővíti a csapatot jó, ha tisztában van néhány dologgal és alaposan felkészül rá. Egy kutya nagyon nagy felelősség és rengeteg feladat, idő és pénz is, ha úgy akarjuk nevelni őt és olyan életet akarunk neki biztosítani, amiben tényleg boldog és kiegyensúlyozott lehet. 

Gyorsan összeszedem, hogy miről is olvashatsz ebben a bejegyzésben. Elsőként fontosnak tartottam kiemelni, hogy átgondold tényleg Neked való-e egy kutya. Ha megszületett a döntés, akkor pedig olyan fontos témákról olvashatsz, mint az előkészületek egy kölyökkutya érkezésekor, fogadtatás, kölyök nevelés vagy éppen a szocializáció fontossága. 

Négylábú érkezik a családba? Mégis mire számíts, ha hazaviszel egy kölyökkutyát?

Sajnos, hogy ha nem gondolod át elég alaposan a fent említett kérdést nagyon meg tudod a saját és kutyusod életét is szomorítani. Ezért arra kérlek, hogy tényleg őszintén gondold át a következő szempontokat a saját életedre vetítve.

Ezeket a tényeket vizsgáld meg, ha kutyavásárlás előtt állsz

  1. Az első szempont, amit figyelembe kell venned a kutyavásárlás előtt, az egyéni életmódod és az időbeli elkötelezettséged. A kutyatartás jelentős idő- és energiabefektetést igényel, ezért fontos átgondolnod, hogy az egyéni életviteled és időbeosztásod alkalmas-e egy háziállat gondozására. A kutyák társas lények, akiknek szükségük van a rendszeres mozgásra, szociális interakcióra és gondoskodásra. Megfontolandó, hogy van-e elegendő időd és energiád a mindennapi sétáltatásra, játékra és törődésre, amelyek elengedhetetlenek a kutyák egészséges fejlődéséhez és boldogságához. Ez nagyjából naponta minimum 2 óra, de ez tényleg a minimum.
  2. A második fontos szempont a pénzügyi felelősség kérdése. A kutyatartás bizony jelentős anyagi ráfordítást igényel. Érdemes megvizsgálnod, hogy a jelenlegi pénzügyi helyzeted és a jövőbeli kutyás terveid lehetővé teszik-e a tartással járó költségek fedezését. Az állatorvosi ellátás, a megfelelő minőségi táplálék, kutyás képzések (kutyaiskola) és felszerelések biztosítása elengedhetetlen a kutya egészségének és jólétének fenntartásához. Képzeld, mielőtt a 2 kutyusunk, Enola érkezett gondoltam csinálok egy gyors kalkulációt, hogy nagyjából milyen összeg jöhet ki egy kutyára 1 évre. Hááát…picit kikerekedett a szemem, mint a nullák, amiket láttam. A minőségi táp, a rendszeres tréningek, élősködők elleni szerek, kötelező orvosi vizsgálatok bizony nem kevés pénzbe kerülnek. Ezért is mondják, hogy egy kutya bizony luxuscikknek számít manapság, jó ha ezzel tisztában vagy.
  3. A harmadik szempont, amit figyelembe kell venni, az a rendelkezésre álló tér, valamint élettered. Minden kutya számára fontos, hogy elegendő mozgástér álljon rendelkezésére otthon és a szabadban egyaránt. Fontos azt is átgondolnod, hogy van-e elegendő terület a kutya számára otthon, valamint lehetőség van-e rendszeres sétákra és szabadidős tevékenységekre. Jó ha tisztában vagy vele, hogy ha kertes házban éltek, akkor sem bújhatsz ki a mindennapi séták alól, ugyanis sajnos nem fogja a kutya lefárasztani magát napközben, amíg te nem vagy otthon, hiába áll nagy kert a rendelkezésére (maximum a postás kergetése és az udvar felásása lehet terítéken). A megfelelő környezet és a ház biztonságossá tétele elengedhetetlen a kutya fizikai és mentális egészségéhez, valamint a harmonikus együttéléshez. 

 

Azért lehetne még a listát bővíteni, de úgy gondolom, hogy ezek azok az alapvető dolgok, amiket átgondolva könnyen el tudod dönteni, hogy kell-e neked kutya. Ha bővebben érdekel a téma, akkor pedig számos akár fajtaspecifikus cikket is találsz az interneten vagy egy-egy tenyésztő oldalán. 

Hogyan készülj fel a kölyök érkezésére?

A kiskutya családba érkezésére való felkészülés során az egyik lényeges lépés a ház kiskutya biztonságossá tétele.

Ez magában foglalja az óvintézkedések megtételét, tehát minden olyan lehetséges veszély eltávolítását, amely kárt okozhatnak a kölyökben, mint például:

  • elektromos vezetékek és aljzatok biztosítása
  • mérgező növények elpakolása
  • apró tárgyak elpakolása
  • tisztítószerek és vegyszerek megfelelő tárolása
  • veszélyes területekhez való hozzáférés megakadályozása

Ha biztonságos környezetet alakítasz ki, az nemcsak a balesetek megelőzését, hanem a biztonságérzetet és a jó közérzetet is elősegíti az új kedvenc számára. Azzal, hogy időt és erőfeszítést szánsz rá, hogy a házat biztonságossá tedd a jövevény számára, az neked is egy stresszmentes(ebb) időszakot eredményez.

A környezet előkészítése mellett a szükséges kellékek beszerzése is létfontosságú egy kölyökkutya érkezésekor. Mielőtt hazahoznád a kiválasztott kutyust, fontos , hogy összegyűjtsd azokat az alap felszereléseket, amelyek biztosítják a kölyökkényelmét és jólétét. Néhány alapvető kellék, amelyre szükség lehet, a következők:

Ha ezeket a felszereléseket előre összekészíted,azzal a saját helyzeted is megkönnyíted, mert nem kell a sok más teendő mellett még ezen is idegeskedned és máris jobban egymásra tudtok hangolódni. 

A jó közérzet és a könnyű beilleszkedés másik fontos szempontja, hogy megfelelő helyet találj a kölyök számára az otthonodban. Jó közérzete és fejlődése szempontjából elengedhetetlen egy saját hely kialakítása, ahol a kölyökkutya pihenhet vagy játszhat és biztonságban érezheti magát. Néhány kulcsfontosságú szempont, amikor a megfelelő helyet tervezed a kiskutya számára

  • Csendes és könnyen megközelíthető hely legyen
  • Kényelmes ágy vagy szobakennel biztosítása 
  • Rakhatsz oda neki pár strapabíró rágó játékot, viszont figyelj rá, hogy semmiképpen ne tudja lenyelni 
  • Könnyen hozzáférhető legyen neki az etető és itató tálja. 

Egy  barátságos, nyugodt hely kialakítása hozzájárulhat a kiskutya biztonságérzetéhez, így segíthet az új környezet megszokásához is.

A kiskutya köszöntése a családban

Amikor új kiskutya költözik be a családba, fontos, hogy barátságos környezetbe várd. Semmiképpen se akard erőltetni az ismerkedést! Hagyd, hogy felfedezze a környezetet saját maga! Ha odamegy hozzád, akkor nyugodtan simogasd meg, de nem javaslom, hogy az első percekben állandóan hívogasd, inkább hagyj neki időt. Ha esetleg nagyon beül melléd, akkor segíthetsz neki azzal, hogy elkezdesz sétálgatni, ezzel arra ösztönzöd, hogy ő is mozogjon. Ha picit bestresszel az új környezettől, akkor ezzel hogy mozgásba hozod könnyebben kioldódik a stresszes szituációból , mert a mozgás nagyon jó feszkó oldó számukra. Ez a fajta ismertetés segít a bizalom kiépítésében és a pozitív kapcsolatok kialakításában a kezdetektől fogva. A családtagoknak pozitív és barátságos módon kell kommunikálniuk a kutyussal, finom falatokat és bátorító szavakat kínálva, hogy biztonságérzetet keltsenek benne.

FONTOS: Habár nagy az izgalom, de rettentő fontos, hogy kellő pihenést biztosíts ilyenkor a kölyök számára. Legalább annyira fontos, mint a közös interakciók. A gyerekekre kiemelten figyeljünk, hogy habár nagy a boldogság és az izgatottság az új jövevény miatt, de nem egy játékszerről beszélünk, ezért tanítsuk meg őket arra, hogy hagyják a kutyát pihenni. Például bevezethetünk akár olyan szabályt is, hogy ha a kölyök elvonul a helyére, akkor az mindenkinek egyértelmű jelzés arra, hogy elfáradt, így ilyenkor ne zavarják, ne bújjanak vagy feküdjenek mellé, hanem hagyják őt pihenni. A fejlődés szempontjából kiemelt fontosságú nekik a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés és alvás.

A rutin kialakítása kulcsfontosságú a kiskutya jóléte és fejlődése szempontjából a családon belül. Az etetés, a játékidő, a pisi-kaki szünetek és az tréningek következetes ütemezése révén a kölyökkutya megtanulhatja, mire számíthat, könnyebben fog menni a beilleszkedés is az új családjába. A strukturált rutin nemcsak a kölyökkutya könnyebb alkalmazkodását segíti elő, hanem a megfelelő viselkedés és határok megtanulásában is nagy jelentősége lesz.

A kötődés kialakításában nagyban segítenek az alábbi tevékenységek:

  • közös séta
  • hatalmas játékok 
  • tréningek 
  • simogatás

Ezek a közös interakciók nemcsak a kötődést kialakulását támogatják, hanem lehetőséget adnak a tanulásra, a szocializációra, valamint a kölyökkutya fizikai és szellemi jólétének biztosítására

A kölyökkutya képzése

Ahogy már korábban említettem a harmonikus együttélés egyik elengedhetetlen alapköve, ha felállítod kedvencednek azokat a bizonyos határokat. Ezzel nem csak magadnak teszel jót, de az ő egészségét is támogatod, ugyanis leveszed a válláról azt a hatalmas terhet, hogy olyan szituációkban is döntést kelljen hoznia, ami számodra kevésbé megterhelő, mint számára. 

Ennek a hogyanját nem szeretném részletezni, ugyanis azon az  állásponton vagyok, hogy ahány kutya egyed, ahány gazdi és ahány család, annyi féle életmód és elképzelés a kutyanevelésről na meg persze a módszer hatékonyságáról. 

Nem nagy titok, hogy nem ebben a bejegyzésben foglak meggyőzni arról, hogy miért ne pofozd fel a kutyádat az első adandó alkalommal, ha valami rosszat csinál, miért ne nyomd le a fenekét, ha le akarod ültetni, vagy miért is olyan nagyszerű eszköz a klikker, mert akkor még holnap is itt lennénk. Erre van az a szerencsére ma már számos kutyaiskola, ahol egy képzett oktató az adott szituációt látva egyből egy olyan releváns tanácsot fog neked tudni adni, amelyet utána a saját életetekben hosszú távon és nem mellesleg hatékonyan tudtok majd alkalmazni. 

Úgyhogy egy szó mint száz én nagyon nagyon javaslom, hogy nézz szét a környékbeli lehetőségek között és válaszd ki a számodra legszimpatikusabb kutyaiskolát (akár elmehettek egy ,,iskola látogatásra” is, hogy megnézd hogyan zajlik egy óra) és eldöntheted, hogy hova szeretnétek majd járni.(ezt akár már megteheted a kölyök érkezése előtt is).

Amellett, hogy rengeteg dolgot tanulhatsz egy oktatótól a kutyád megértésével és képzésével kapcsolatban az sem elhanyagolandó, hogy a szocializáció döntő szerepet játszik a kölyökkutya fejlődésében és általános jólétében. A kölyöknek a szocializációs időszaka során ahogy az emberekkel, úgy más állatokkal való ismerkedése és a környezetben szerzett különféle tapasztalatok megismertetése is létfontosságú jövőbeli életminőségéhez. Ez a folyamat segít a kutyusnak, hogy magabiztosan érezze magát a különböző szituációkban, csökkentve ezzel a félelem vagy agresszió kialakulásának a lehetőségét. A suliban lehetősége van arra is, hogy elsajátítsa a tiszta kommunikációt fajtársaival, emellett megismerkedhet különböző embertípusokkal, férfiakkal vagy gyerekekkel is, így a mindennapokban sokkal jobban fog tudni alkalmazkodni az egyes helyzetekben. Egy jól szocializált kutyával sokkal könnyebben veszed majd az akadályokat a mindennapokban, akár otthon, akár a kerítésen kívül.

Néhány hasznos útravaló

  1. Tedd kutyabiztossá a lakást azáltal, hogy eltávolítasz minden olyan veszélyforrást, mint például az apró tárgyak, vegyszerek vagy mérgező növények, amelyek lenyelés esetén könnyen kialakul a baj! 
  2. A biztonság és a kényelem érdekében alakíts ki egy helyet a kölyökkutya számára fekhellyel, etető- és vizes tálakkal, játékokkal és akár egy szoba kennellel.
  3. Szeparálj el minden olyan területet, amihez a kiskutya nem férhet hozzá, mert beszorulna vagy mondjuk leesne, például lépcsőket vagy bútorok mögötti réseket!
  4. Ügyelj a rutin kialakítására! Akár készíthetsz egy haditervet is, amibe leírsz egy ütemtervet bele foglalva az etetési időt, a pisi szünetet, a játékidőt, a tréninget és a pihenést is, ezzel a saját helyzetedet is megkönnyítheted és könnyebb lesz az új környezethez való alkalmazkodás mindkettőtöknek.
  5. A következetesség kulcsfontosságú a kölyökkutya képzésében, ezért a kezdetektől fogva világos szabályokat és határokat húzz meg a helyes viselkedés kialakítása érdekében.
  6. Fokozatosan ismertesd meg kölyökkel az új ingereket, embereket vagy állatokat, ezzel megelőzve egy esetleges trauma kialakulását.
  7. Vakcinázási ütemterv átnézése és a megfelelő táplálék beszerzése. Konzultálj egy állatorvossal, hogy megbeszéljétek a kölyökkutya speciális igényeit, illetve mikor esedékesek az különböző oltások! Érdemes már az érkezés előtt az addig kapott tápot beszerezned, hogy ne akkor kelljen ezzel bajlódnod, amikor már ott a kiskutya!
  8. Tanítás és szocializáció. Azt javaslom, hogy pozitív megerősítéssel dolgozz, például jutalomfalattal, szóbeli dicsérettel és simogatással, hogy hamarabb kialakulhasson egy erős bizalmi kapcsolat közted és a kutyád között! Keress egy jó kutyaiskolát és már kezdődhet is a móka az oviban. Vigyázz, mert a cukiságmérő általában az egekben lesz!
  9. Légy türelmes és élvezd ezt a fantasztikus utazást!  Értsd meg, hogy egy kiskutya nevelése időt, türelmet és elkötelezettséget igényel, ezért készülj fel a kihívásokra, a kudarcokra, valamint a folyamatos képzés és útmutatás szükségességére. Fogadd el az örömteli pillanatokat, a játékos bohóckodást és a feltétel nélküli szeretetet, amelyek azzal járnak, hogy kiskutya van a családodban. Csodás kutyás éveket kívánok Nektek!

Pacsi

Facebook
Shopping Cart
Scroll to Top

Discover more from Pawsome Life Hungary

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Woofmas! boxok

Nincs ötleted mit adj kutyusodnak karácsonyra? Mi segítünk! Válassz kedvezményes összeállításainkból!