olvasási idő: 8 perc
Mivel nagyon sok háziállat fél vagy akár napokig sokkos állapotba kerül a tűzijáték miatt, így kiemelten fontos, hogy mi gazdik elég tudatosak legyünk ahhoz, hogy megfelelően felkészüljünk egy közelgő eseményre. Ennek azért van nagy jelentősége, mert ha mi kellően felkészülünk, akkor nem érhet annyira váratlanul a kialakult helyzet, így könnyebben segíthetünk kedvencünknek átvészelni ezt az időszakot.
Miért félnek a kutyák a tűzijátéktól?
Kezdjük az alapokkal és nézzük meg, hogy egyáltalán miért is annyira szörnyű élmény kutyusunknak a villanó hangos dolog, amit szerencsére nem túl gyakran kell megtapasztalnia. Ez az egyik oka, hogy ritkán találkozik vele, így nem tud igazán hozzászokni, mint mondjuk egy olyan ingerhez, amit akár nap mint nap tapasztal és fokozatosan rájön, hogy az az adott dolog nem is olyan félelmetes. Emellett társul a hangos dörrenéshez egy furcsa szag és csomó villanás is. Ezek együtt pedig egy olyan környezetet teremtenek, amit anno a farkas a fasorban sem tapasztalt, maximum a vadász puskáját hallotta dörrenni, ami ugyebár nem társul szintén túl kellemes élményhez.
Ennek okán fontos az, hogy megtanítsuk kutyusunknak, hogy valójában nem kell félnie. Egyrészt, mert nem fog semmi baj történni, nem fogják bántani, másrészt pedig itt vagyunk mellette és biztonságban tudjuk őt. Ezért nagyon fontos az, hogy még ha nehéz is, de próbáljunk meg nyugodtak maradni semmiképpen ne pánikoljunk be, mert akkor szegény kutya mit lát, hogy van egy gazdim, aki fél, mert valami veszélyes dolog történik, így egyértelmű, hogy nekem is félnem kell, mert veszélyben vagyunk.
Természetesen vannak olyan egyedek, akik kevésbé érzékenyebbek a hangokra, akár csak mi emberek, de ezt azért már viszonylag kis korban könnyű leszűrni, így az első tűzijáték alkalmával már számíthatunk rá hogyan fogja érinteni.
Annak érdekében, hogy jobban megértsd kutyád nagyon fontos, hogy alaposan vedd szemügyre testbeszédét, mert rengeted dolgot kommunikálnak felénk minden pillanatban és egy tized másodperc alatt képesek a tudtunkra adni, ha nem érzik magukat komfortosan.
Vannak olyan jelek, amelyek sokkal nyilvánvalóbbak, vannak, amelyek finomabbak. Noha nem szabad elfelejteni, hogy egyes egyedek a listában nem szereplő viselkedést produkálva jelzik félelmüket. És amit ennél a pontnál az egyik legfontosabbnak tartok kiemelni, hogy EGY JEL NEM JEL! Attól, mert összezárja a száját még nem feszült, hanem kell még 1-2 másik olyan jelzés is, ami szintén erre adhat következtetést. No, de melyek is azok a nagyon gyakori és könnyen felismerhető jelzések, amely felkelthetik benned a gyanút, hogy kutyusod nem túl boldog:
- Elbújik
- Összehúzza magát, pici testfelületet mutat
- Tágra nyílt szemei vannak
- Nyüszög, ugat
- Ásít (mondjuk egymás után 3-4-5 alkalommal is pár percen belül)
- Feszült a testtartása
- Remeg
- Menekülni próbál
- Matricaként viselkedik (már szinte belédbújik, annyira a közeledben szeretne lenni)
- Nyugtalan (nem tud mondjuk leülni lefeküdni, hanem járkál)
- Bepiszkít (úgy, hogy már szobatiszta)
- Erősen liheg
- Erősen nyálzik
- Nem akar enni, inni
7 tipp hogyan őrizd meg kutyusod nyugalmát és biztonságát tűzijáték közben
Azok számára, akiknek a kutyája fél a tűzijátéktól mindenképpen a legfontosabb a nyugalom és a biztonság megőrzése, úgyhogy hoztam 7 tippet, amit bevethetsz, ha szeretnéd csökkenteni a stresszt ilyen esetekben.
1. Sétáljatok világosban
Ez lehet kicsit túl bagatellnek tűnik, de sétáljatok akkor, amikor világos van, mert akkor nagy valószínűséggel nem fognak (annyira) petárdázni vagy tűzijátékozni, mintha este mennétek. Nagyon fontos azonban, hogy akár már 28-tól csak pórázon sétáljatok, mert sajnos nagyon sok városban, már napokkal szilveszter előtt elkezdenek durrogtatni és semmiképpen nem lenne célszerű, ha az amúgy jól behívható kutyád félelmében futna el tőled.
2. Gondoskodj róla, hogy kutyád biztonságban legyen és ne hagyd egyedül
Ha kutyád fél a tűzijátéktól az egyik legfontosabb, hogy ő maga biztonságban érezze magát és ehhez természetesen a gazdi vagyis a Te jelenléted elengedhetetlen, úgyhogy semmiképpen ne hagyd magára ilyenkor.
Törekedj egy olyan környezet kialakítására, amely ezt az érzetet keltheti számára. Csukd be az ablakokat, húzd el a függönyt vagy engedd le a redőnyt. Nálam egy szuperül bevált módszer, hogy valami jó kis zenét kapcsolok a be, amire azért adok hangerőt. Én nem kifejezetten nyugtató zenét szoktam berakni, hanem valami discot, amiben van dob meg ilyenek, mert így kevésbé hallják úgy ki amikor elkezdik fellőni a tűzijátékokat. Ez nagyon bevált nálunk, amikor éjfélt üt az óra. De természetesen nem garantálható, hogy nálatok is ez lesz a befutó. Érdemes kísérletezni.
Nálunk alapvetően tabu a kanapé és az ágy is a kutyák számára, de ilyenkor kivételt teszek, ha akkor abban a pillanatban úgy érzik, hogy ott éreznék biztonságban magukat, mellénk bújva. Semmiképpen ne korlátozd le vagy zárd be ( kivéve mondjuk, ha jó boxténingje van, bár én ilyenkor sem zárnám rá az ajtót csak max elküldeném pihenni), mert akkor még mozogni sem tud úgy és mint tudjuk a mozgás már önmagában is egy stresszoldó viselkedés.
Úgyhogy ha lehetőséged van rá és kutyusod is hajlandóságot mutat megpróbálkozhatsz kérni tőle 1-2-3 olyan trükköt, ami picit kioldja ebből a feszült szituból (pörgés, forgás, kerülés, láb átugrás, apport stb. ), így mozog is és másra figyel nem pedig a durrogásra, de azért arra arra figyelj, hogy ne pörgesd túl. Két legyet egycsapásra.
3. Szórakoztató játékokat elől
Elő a nyalogató szőnyeget, a tölthető játékokat és a Pawzlereket. Ilyenkor egy hihetetlenül jó kis opció lehet, ha megtöltesz egy Sodapup Ematet vagy egy WestPaw játékot valamilyen hosszantartó finomsággal (ha előtte lefagyasztod még tartósabb). Egy másik kiváló megoldás lehet, ha előkapod a Pawzlered és azzal ütitek ez az estét.
Mondom is, hogy miért jó választás. Először is a nyalogatás kiváló stresszoldó másrészt ha picit le is fárad, akkor kevésbé lesz túlpörögve. Mindenképpen törekedj arra, függően a stressz szintjétől, hogy ilyenkor valami olyan extra finomsággal lepd meg kutyusodat, amit nagyon imád, mert így hatásosabb lesz a figyelemelterelés. Általában a mogyoróvaj nagyon be szokott válni és amellett, hogy tartós és nem lehet pikk pakk elpusztítani van egy olyan szuper tulajdonsága, hogy még azután is nyammogja a kutyus, amikor már vége a játéknak, mert kicsit rátapad a szájpadlására. (Aki evett már mogyoróvajat tudja miről beszélek 🙂 ) úgyhogy ez igazán hosszan tartó pozitív élmény lesz kedvencednek. Ha esetleg egyik fent említett eszköz sincs otthon, akkor van egy harmadik opció is, ami szintén jó stresszoldó mégpedig a rágcsálás. Valamilyen természetes rágcsálnivaló, garantáltan ellazítja kedvencedet és még a fogait is megtisztítja közben.
Én általában elég sok dolgot bevetek ilyenkor biztos, ami biztos, viszont arra mindig ügyelek, hogy a vacsiból, akkor már nem kapják meg a teljes adagot elkerülve a túlsúlyt.
Fontos, hogy minden kutya más és más, lehet ami az egyik kuytának beválik az a másiknak nem, úgyhogy bátran kísérletezz, hogy nálatok mi lesz a befutó, de nem akarj semmit ráerőltetni.
4. Viselkedj természetesen
Néha másként viselkedhetünk bizonyos helyzetekben, különösen olyan helyzetekben, mint a tűzijáték, mivel aggódunk, amikor kutyánkat ijedten és szorongva látjuk – és ezt még csak észre sem vesszük. ( Természetesen kutyánk pillanatok alatt érzékeli. )
Próbálj meg természetesen és nyugodtan viselkedni kutyád közelében. Ha aggódunk, a kutyáink észrevehetik ezt, amitől nyugtalanabbnak érzik magukat. Ha azt látják, hogy nyugodtak és összeszedettek vagyunk, ez segít nekik is, hogy ellazuljanak. Ezért is fontos, hogy előre felkészüljünk az ilyen helyzetekre, mert akkor nagyobb eséllyel kerül el minket is egy jó kis pánik.
5. Beszélj az állatorvosoddal
Mindenképpen célszerű az állatorvosoddal konzultálnod, hogy ha bármi baj történne, véletlenül sokkos állapotba kerülne a kutyád, akkor milyen teendőid és opcióid lehetnek, hogy minél hamarabb kikerüljön kedvenced ebből az állapotból. Érdeklődj a környékbeli állatorvosi ügyelet elérhetőségéről is.
6. Tedd szökésbiztossá otthonodat
Azt javaslom, hogy tedd otthonod a lehető legvédettebbé. Egy ijedt kutya nem mindig gondolkodik racionálisan, és bármit megtesz, hogy egy pillanat alatt megszökjön vagy elmeneküljön az adott szituációból.
Gondoskodjon róla, hogy kutyád ilyenkor mindig felügyelet alatt legyen, és ha esetleg este ki kell mennie elvégezni a dolgát, a biztonság kedvéért érdemes pórázon kivinned.
7. Legyen a kutyádon biléta
Célszerű kutyád chipjét ellenőrizni , hogy aktuális adatok legyenek megadva a rendszerben. Ezeknek az adatoknak a helyességének biztosítása rendkívül fontos egy kutya szökése esetén, mivel ez segít a megtalálónak, hogy gyorsan kapcsolatba léphessen veled, és így minél hamarabb együtt lehess kedvenceddel. Másrészt, ha látják, hogy nyakörv és biléta van kutyádon sokkal inkább merik odahívni vagy megfogni, mert látják, hogy nem gazdátlan. Így kevesebb a valószínűsége annak is, hogy valaki befogadja és aztán ott maradjon.
Teendők a tűzijáték után. Hogyan készülj a jövőben.
A tűzijátékok stresszes eseményei után időbe telhet, amíg kutyád stresszszintje csökken. Több mint 72 órába telhet , amíg a kutya stresszszintje normalizálódik, ami azt jelenti, hogy a tűzijátékot követő időszakban extrán érzékeny lehet.
Ebben az időszakban adj nekik elegendő időt a kikapcsolódásra és a pihenésre. Szánj időt arra, hogy kutyád nyugodt és kiegyensúlyozott legyen. Hagyjd ki a sétákat, más kutyával való interakciót, ha úgy érzed, hogy ez lenne a megfelelő a kutyádnak, és alkalmazzatok passzív nyugtató tevékenységeket (rágcsálás, nyalogatás), mivel ezek ugyanolyan fontosak a tűzijáték után is, mint alatta. (Figyelj rá, hogy még 1-jén is sokszor tűzijátékoznak). Azért is nagyon fontos, hogy ne vidd egyből kutyák közé, ha mondjuk megviselte az este, mert idegrendszerének kimerültsége miatt más viselkedéseket produkálhat még egy régi pajtással való játék közben is, ami csak fokozza a stresszt.
Miután minden megnyugodott, és visszatért a normális kerékvágásba, kezdd el a felkészülést a következő alkalomra állatorvosod és egy képzett szakember, oktató segítségével.
Tűzijátéktól mentes szilvesztert és nagyon boldog, sikeres és kutyázásban gazdag új évet kívánok Nektek!