olvasási idő: 5 perc
Sokakban megfordulhat a gondolat, hogy mégis mi a fenének adjunk a kutyára mentőmellényt, mivel tudnak úszni. A kérdés bizonyos esetben helytálló lehet, mert vannak olyan fajták, amelyek kiváló úszók, viszont vannak kevésbé ügyesek is közöttük. Arról szeretnék picit bővebben és részletesebben írni, hogy miért lehet életmentő még egy szuperül úszó kutyának is a mentőmellény, milyen pozitív hatásai lehetnek a használatának. Emellett lesz még szó természetesen a negatív oldaláról is (bár erről nem olyan sok) illetve a bejegyzést egy termékajánlóval zárom méretkiválasztással megspékelve. Úgyhogy ha Téged is érdekelnek ezek a témák görgess tovább.
Valóban szükséges egy egészséges kutyának a mentőmellény?
Nem. Vannak kutyák, akik születésüktől kezdve jól úsznak és vannak olyan társaik, akik kevésbé, de alapvetően a kutyák tudják, hogyan kell mentőmellény nélkül úszni. Ebből adódóan, nem kell az úszáshoz segédeszköz nekik, hanem anélkül is boldogan elvannak. Viszont ez leginkább abban az esetben igaz, ha csak rövid időt töltünk a víz mellett (tó, folyó, tenger), főleg csak a sekély részben szórakozunk, a mentőmellény ilyenkor biztosan nem a legszükségesebb felszerelés lesz a listán. Fontosnak tartom azonban megemlíteni, hogy a kevésbé ügyes vagy bizonytalanabb kutyusoknak nagyon jó segítség még sekély vízben is. Úgyhogy az ő esetükben igenis hasznos kiegészítő még a fent említett esetekben is.
Vajon egy mentőmellény tényleg hozzájárulhat az úszásélményhez vagy a teljesítményhez?
Hatalmas igen. Főleg, ha hosszabb időt szeretnél kutyusoddal és elsősorban mélyebb vagy erős sodrású vízben tölteni. Ebben az esetben nem számít milyen jó úszó a kutyád, ilyenkor mindenképpen hasznos a használata. Na de nézzük is meg milyen módon fejti ki pozitív hatását:
-
-
A mellény használata nélkül a kutya hamarabb elfárad. Mivel a mellkas alátámasztása megtörténik, ezzel a tehermentesítve a kutyát a súlytól, sokkal hosszabb távot képes megtenni, mint mellény nélkül és sokkal később fárad el. Így sokkal több ideig élvezhetitek majd a közös vízi aktivitást (pl. egy nyaralás során) és nem kell azon aggódnod hogy túl hamar kimerül és kényszerpihenőre kell fogni.
- Elkerülhetőek a hosszú úszással járó izomfájdalmak is a korábban leírt teherlevétel következtében.
- Egyértelműen javítja az úszástechnikát. Gondoljunk csak bele, amikor mi is anno úszni tanultunk (úszódeszka stb.) Igazából mindegy, hogy milyen szinten van a kutyád úszás terén javítani fogja a technikáját. A mellkas és a törzs alátámasztása által járul hozzá a jobb tartáshoz
- a fejet szépen fenntartja a víz felett
- egyenes hátat biztosít
- a lábak megfelelően tudnak evezni és nem csak csapkodnak a víz tetején, hanem sokkal hatékonyabban dolgoznak
- azáltal, hogy nem süllyed el annyira a hátsó fele a kutyának szintén egy sokkal hatékonyabb és egészségesebb úszás kivitelezhető
- Biztonság. A mentőmellények tetején található fogantyú lehetőséget biztosít, hogy könnyen kiemeljük kutyusunkat a vízből pl. ha SUP-ozunk, kajakozunk vagy hajókázunk kedvencünkkel. Szerintem ha nem vízparton, sekély vízben szórakozunk, akkor kötelező elem a mentőmellény. Én már estem bele a kutyákkal (rádásul 2-vel) a tengerbe a SUP-ról, mert egy hajó kicsit nagyobb hullámot generált, hát nem volt jó buli, úgyhogy akkor megfogadtam, hogy nincs többé mentőmellény nélküli SUP-ozás.
- Magabiztosságot ad. Azok a kutyusoknak, akik valami oknál fogva nincsenek túl nagy barátságban a vízzel nagy segítségére lehet a mentőmellény, mert sok esetben csak nincsen elég magabiztosságuk, de a mellény erre egy jó megoldás lehet
-
A helyes úszástechnika egészségesebb és hatékonyabb izomterhelést eredményez, ezért csodálatos kardio edzés lehet. Az ízületi betegségekben szenvedő kutyáknak különösen előnyös, ha fájdalommentesen tudnak mozogni.
Milyen negatív hatása lehet?
- A váll és a csípő esetleges korlátozása. Ez abban esetben lehetséges, ha nem megfelelő felszerelést választunk kedvencünknek, akár hám esetében. A rossz méretválasztás vagy a kialakítás okozhat ilyen problémát.
- Csökkentheti a kutya egyensúly munkáját. A mellény segíti a kutya stabilizációját a vízben, vagys kisebb erőfeszítés kell ahhoz, hogy egyenesben maradjon. Igaz, hogy hátrányként említem, de igazából ezt is lehetne, akár előnyök között is említeni, mert sok kutyusnak nagy segítség ez.
Ha egy jó, kutya testéhez tökéletesen illeszkedő mellényt választunk, akkor annak csak előnyei lesznek. Ezért nagyon fontos a jó méret kiválasztása. Semmiképpen nem ideális, ha túlságosan hosszú és laza a mellény, ugyanis így elfordul, elmozdul a helyéről.
Honnan tudod, hogy az adott mentőmellény optimális-e a kutyusod számára?
-
- Pontos illeszkedés. A mellénynek tökéletesen kell illeszkedni a kutya mellkasához. Ha bizonyos helyeken eláll és levegő tud alámenni az aszt jelenit, hogy nem a megfelelő mellényt választottad, mivel ez elmozdulhat a helyéről és a funkciója romlik, nem beszélve arról, hogy így bizonyos testrészekre negatív hatást is gyakorolhat.
- Ne korlátozza a vállakat. Akár csak egy hám esetében, itt is szabadon kell hagyni a váll területét, hogy ne korlátozza a kutyát mozgásában, ugyanis ez negatív hatással lesz rá. Törekedj olyan mellényt választani, amely szabadon hagyja mozogni a mellső végtagokat.
- Hátsó végtagok szabad mozgása. Mindenképpen olyan mellényt válassz, amely szabad mozgást biztosít a hátsó végtagok számára. Semmiképpen ne korlátozza a csípőt a teljes mozgástartomány kihasználásában, mert akkor nem hogy hatékony nem lesz ez a mozgásforma, de még árt is. Egy jó mellény nem lóg túl a szegycsonton a lágy has részhez. Valamint azért is gontos, hogy a hát egy része is szabadon maradjon, mert így tud igazán a gerinc- és törzsizom aktívan dolgozni.
Milyet válassz?
A webshopban található Hurtta Life Saivior Eco mentőmellényt meleg szívvel tudom ajánlani. Nálunk már átment a teszten minden téren. Azon túl, hogy kialakítását tekintve is megfelel a fent említetteknek, tehát egy jó méret választása esetén nem fogja sem a vállakat sem a térdet korlázotni az úszásban, még újrahasznosított anyagokból is készül. Hát nem fantasztikus?
Nagyon minőségi minden egyes részlet rajta a csattok, a tépőzár, az anyaga hihetetlenül puha, így nem roncsolja úgy a szőrt sem. A korábbi kiadástól eltérően sokkal pontosabb méretkialakítással találkozhatunk. Választhatsz 5-10 kg, 10-15 kg, 15-20 kg, 20-30 kg, 30-40 kg-os méretek közül. Viszont, ha pont határon vagy, akkor se aggódj, mert a termékfotók között találsz egy táblázatot is, ahol rajzzal illusztrálva kapsz egy kis segítséget a pontos méretlevételhez cm-ben is.
Személyes tapasztalatom az (mert persze mind két kutya pont súlyhatárra esett) hogy a kisebb lett a nekik ideális. Mivel Artúr és Enola is elég sportosnak mondható testalkatukat tekintve, nálunk ez vált be, így tökéletes az illeszkedés és megfelelően látja el a funkcióját, nem áll el sehol. Ha esetleg elakadnál a választáskor, akkor nyugodtan keress elérhetőségeink egyikén és együtt kitaláljuk, hogy melyik lesz a nektek való.
Pacsi
-
Hurtta Life Savior ECO mentőmellény – narancs
Értékelés: 5.00 / 524 000 Ft – 30 000 Ft Opciók választása -
Hurtta Life Savior ECO mentőmellény – türkiz
Értékelés: 5.00 / 524 000 Ft – 30 000 Ft Opciók választása